Rybactwo i morze
LGR Kaszuby
Unia Europejska

Projekty zrealizowane przez LGR Kaszuby

Projekty zrealizowane w  2016 roku


AKTYWNI na START
Oddolne inicjatywy organizacji pozarządowych w Gminie Chmielno Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka Kaszuby

Celem zadania była aktywizacja lokalnego środowiska poprzez przeprowadzenie przez LGR Kaszuby konkursu na mikrodotacje na zadanie Gminy Chmielno w zakresie sztuki, ochrony dóbr kultury, tradycji i promocji regionu. Projekt polegał na przeprowadzeniu konkursu i wyborze zadań do dofinansowania realizowanych przez organizacje pozarządowe.
Dofinansowane zadania:
- Kółko Rolnicze "Kaszebscze serca z Gorcza" –  projekt pn. „Bum Bum Kaszuby”,
- Kółko Rolnicze "Kaszebscze serca z Gorcza" –  projekt pn. „Kreatywnie na Kaszubach”,
- Klub Sportowy DAMROKA –  projekt pn. „Biegi Damroki nad jeziorem Kłodno”,
- Fundacja "Aby chciało się chcieć" –  projekt pn. „Szanty Szuwary Szoł - koncert muzyki żeglarskiej podczas festiwalu "Korzenie" w Chmielnie”,
- Kaszubska Fundacja Nasza Checz  –  projekt  pn. „Chmieleński mini informator”,
- Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie o/Chmielno  –  projekt  pn. „Odkryj swoją Małą Ojczyznę - gmina Chmielno”,
- Kółko Rolnicze Koło Gospodyń Wiejskich w Kożyczkowie "Kożyczkowianki" –  projekt pn. „Wyjazd studyjny mieszkańców wsi Kożyczkowo celem poznania sposobu działania i organizacji wioski tematycznej”.

023  083 
 20161002_154844  PA021346
 preview (2)  preview

 


MÚCA, CHËCZ, KASTA, SÉC  - budowanie tożsamości regionalnej i lokalnej

Celem projektu było budowanie tożsamości regionalnej i lokalnej wśród dzieci i młodzieży, zachowanie różnorodności kulturowej województwa, wzrost zaangażowania w kulturę, sztukę i poszerzenie wiedzy o środowisku lokalnym poprzez poznanie przez uczestników przedsięwzięcia elementów tradycyjnych strojów oraz atrybutów kaszubskich i rybackich, np. nut, instrumentów, narzędzi itp. W ramach projektu przeprowadzono interaktywne malarskie warsztaty edukacyjne, wzbogacone o komentarz, ciekawostki i informacje nt. unikatowego bogactwa Regionu i jego tradycji, w szczególności kaszubskich i rybackich, różnorodności kulturowej województwa pomorskiego.

DSC_0345 DSC_0595 DSC_0656

 

Tożsamość Regionalna Pędzlem Malowana. Warsztaty Malarskie

Celem projektu było budowanie tożsamości regionalnej i lokalnej w woj. pomorskim, wzmocnienie więzi dzieci i młodzieży z regionem oraz dbałość o zachowanie różnorodności kulturowej województwa, a także wzrost zaangażowania w kulturę, sztukę i poszerzenie wiedzy o środowisku lokalnym poprzez organizację warsztatów malowania na tkaninach. W ramach warsztatów uczniowie pogłębiali swoją wiedzę nt. grup i regionów kulturowych występujących w woj. pomorskim oraz tradycji morskich, rybackich i historycznych regionu. Zostali również  zapoznani z techniką, tematyką i historią rękodzieła kaszubskiego, czyli regionu w którym żyją i mieszkają. Uczestnicy zajęć poznali stosowane motywy m.in. kwiaty (w szczególności tradycyjne kolory), haft oraz świętych, a także kaszubskie atrybuty, np. nuty, instrumenty, narzędzia itp.

DSC_0007 DSC_0018 DSC_0111

 


Edukacja Ekologiczna w Sieci

Projekt realizowany był we współpracy czterech Lokalnych Grup Rybackich: LGR Kaszuby, Północnokaszubskiej LGR, Słowińskiej GR oraz LGR „Pojezierze Bytowskie”. W ramach projektu przeprowadzona zostanie kampania informacyjno-edukacyjna związana z edukacją ekologiczną przy wykorzystaniu nowoczesnego narzędzia jakim jest aplikacja edukacyjna oraz stworzona zostanie ogólnodostępna strona internetowa. W oparciu o zakupione i udostępnione stoły multimedialne z ekranem dotykowym powstaną punkty informacji ekologicznej w czterech Centrach Edukacji i Promocji w Chmielnie, Łupawsku, Przewłoce i Władysławowie.

Zapraszamy na stronę projektu ekowsieci.pl

ekowsieci


Projekty zrealizowane w 2015 roku


Aktywna Młodzież w Środowisku Lokalnym

Celem projektu była aktywizacja środowiska młodzieżowego oraz zwiększenie zaangażowania młodzieży w życie publiczne. Wszystkie działania zaplanowane w ramach projektu umożliwiły uczestnikom zapoznanie się z atrakcyjnymi pod względem przyrodniczo – krajobrazowym, kulturowym i turystycznym obszarami na terenie LGR Kaszuby. W ramach projektu powstały karty z informacjami o obszarze LGR Kaszuby oraz prezentacje promujące region. Opracowany materiał (w wersji elektronicznej) trafił m.in. do gminnych ośrodków kultury, informacji turystycznych, gospodarstw agroturystycznych i ośrodków wypoczynkowych.

IMG_2817 027FIO-LGR IMG_2926
 DSC_0688  DSC_0063  DSC_0674

 


Od tradycji i kultury do przyrody i natury  –  warsztaty  malarstwa na szkle

Celem projektu było pogłębienie więzi lokalnych, zwiększenie zaangażowania w kulturę i sztukę oraz poszerzenie wiedzy o środowisku lokalnym przez organizację warsztatów regionalnego malarstwa na szkle. Warsztaty składały się z dwóch części, teoretycznej - wprowadzającej do tematyki historii malarstwa na szkle oraz praktycznej - samodzielne  odrysowanie wzorów i nałożenie akrylowych farb.

DSC_0789 DSC_0815 DSC_0265

 


Projekty zrealizowane w 2014 roku

 

Wielkoformatowa wystawa fotograficzna -  adaptacja powieści "Życie i przygody Remusa”

W ramach projektu powstała wielkoformatowa, mobilna wystawa fotograficzna, zawierająca adaptację powieści "Życie i przygody Remusa. Do wykonania inscenizacji została wybrana epopeja Aleksandra Majkowskiego ze względu na jej uniwersalny przekaz oraz ogromne znaczenie dla dziedzictwa kulturowego Kaszub.

DSC_0212 DSC_0217 DSC_0225

 

 Zapraszamy do oficjalnej strony projektu kaszubaremus.art.pl