Rybactwo i morze
LGR Kaszuby
Unia Europejska

ZREALIZOWALIŚMY WYJAZDY STUDYJNE Z MŁODZIEŻĄ

W dniach 12 oraz 16 grudnia 2019 r. miejsce miały dwa wyjazdy studyjne do Partnerów projektu współpracy „Edukacja ekologiczna na obszarach rybackich - wsparcie prowadzenia spójnej edukacji o regionie”.  W ramach przedsięwzięcia w wyjazdach wzięli udział uczniowie ze Szkół Podstawowych w Chmielnie oraz Grzybnie i Licealiści z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie i w Sierakowicach.

Projekt zakładał zajęcia stacjonarne i terenowe na obszarze działania LGR Kaszuby dla 10 grup uczniów w wieku 13 – 19 lat. Cztery grupy uczniów, które najaktywniej pracowały podczas zajęć wzięły udział w wyjazdach na obszary działania Partnerów projektu, czyli Północnokaszubskiej Lokalnej Grupy Rybackiej oraz Mieleńskiej Lokalnej Grupy Rybackiej realizujących również zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej. Nasi uczestnicy wzięli udział w lekcjach pokazowych, jakie są realizowane na obszarach partnerów projektu.

Podczas wizyty we Władysławowie w dniu 12 grudnia dodatkowo mieliśmy możliwość zwiedzenia i spędzenia czasu w MERKU – Centrum Promocji i Edukacji. Znajduje tam się multimedialna wystawa „Praca Rybaka: Jak? Gdzie? Czym?”. Dzięki uprzejmości Północnokaszubskiej LGR mogliśmy dowiedzieć się wielu informacji odnośnie budowy kutrów i łodzi rybackich a także technik połowów, rodzajów sieci, pracy rybaka na morzu i w zatoce. Dzięki multimedialnemu symulatorowi kutra nasi uczestnicy mogli wcielić się w rolę szypra.

W dniu 16 grudnia odwiedziliśmy obszar dziania Mieleńskiej LGR, gdzie najpierw zwiedziliśmy Skarbnicę Wioski Rybackiej w Chłopach – interaktywne muzeum rybołówstwa. Uczniowie zaprezentowano stare sprzęty oraz zdjęcia z połowów. Mieli także możliwość poznania jak pracuje się oraz pływa na kutrze rybackim dzięki specjalnym symulatorom. Następnie odwiedziliśmy Transgraniczne Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie przeprowadzono warsztaty oraz pokazano uczestnikom interaktywne urządzenia do edukacji ekologicznej, takie jak: rowery do wytwarzania prądu, salę z tematyką flory i fauny lasu, urządzenia do nauki segregacji odpadów itp.  

Czekamy na rewizyty Partnerów projektu, aby zaprezentować zajęcia ekologiczne, jakie odbywały się w naszej siedzibie.

Działanie realizowane w ramach projektu współpracy pn. „Edukacja ekologiczna na obszarach rybackich – wsparcie prowadzenia spójnej edukacji o regionie” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014 -2020.