Rybactwo i morze
LGR Kaszuby
Unia Europejska

KASZUBA REMUS WYSTAWA

Wielkoformatowa wystawa fotograficzna -  adaptacja powieści "Życie i przygody Remusa”

LGR Kaszuby zaprasza do odwiedzenia wystawy pt. "Kaszuba Remus", która obecnie znajduje się w Parku Kamiennym w Chmielnie.

„Kaszuba Remus" to cykl wielkoformatowych fotografii inscenizowanych, inspirowanych powieścią Aleksandra Majkowskiego "Żëcé i przigòde Remùsa".
Obrazy przedstawiają wybrane fragmenty z życia bohatera tej najważniejszej kaszubskiej epopei. Każda plansza opatrzona jest fragmentem powieści w języku polskim i kaszubskim.
Fotografie w znakomity sposób odwzorowują ducha powieści i przenoszą widza w krainę mitycznych Kaszub. Są pełne magii i tajemnic, ukazują krajobraz Kaszub takim, jakim widział go literacki Remus.

Życie i przygody Remusa (kasz.: Żëcé i przigòdë Remùsa) – epopeja kaszubska, powieść uznana przez znawców tematu za najwybitniejsze dzieło literatury kaszubskiej. Powieść napisana przez Aleksandra Majkowskiego - kaszubskiego społecznika, lekarza i literata - i uważana przezeń (a także przez jego biografów) za dzieło życia.

Opublikowana w literackiej kaszubszczyźnie w 1938 r. Na literacką polszczyznę przetłumaczona w latach 60. przez Lecha Bądkowskiego. Powieść doczekała się również tłumaczenia na języki: francuski, niemiecki i angielski.

Ukazuje Kaszuby jako krainę magiczną, wręcz mityczną, widzianą oczyma narratora-outsidera. Sposób budowania opowieści sprawia, iż czytelnik do końca nie wie, co z niezwykłych przeżyć Remusa jest jego subiektywną interpretacją, a co - autentycznym spotkaniem ze światem duchów. Rzecz dzieje się pod koniec XIX w., w czasach zaboru pruskiego.
W części drugiej dorosły Remus wędruje po całych Kaszubach w poszukiwaniu ludzi, którzy nie stracili godności i dumy pod pruskim panowaniem. Spotyka też trzy zniechęcające go do działania upiory (o imionach Strach, Trud i Niewarto) oraz swego największego przeciwnika - Arymana, przez Kaszubów zwanego Smętkiem (ucieleśniającego się pod dwiema postaciami: cynicznego adwokata nazwiskiem Czernik i demonicznego artysty-malarza). W jego wędrówkach towarzyszy mu poczciwy muzykant zwany Trąbą. W tej części powieści Remus przemierza całe Kaszuby - od oliwskiej katedry po ziemię Słowińców.