Rybactwo i morze
LGR Kaszuby
Unia Europejska

CERAMIKA I EKOPRACOWNIA – PIERWSZE ZAJĘCIA Z NOWO DOSTĘPNEJ OFERTY LGR KASZUBY ZA NAMI

W dniach 19.09.2022 r. i 20.09.2022 r. odbyły się pierwsze warsztaty lepienia z gliny, w których uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kamienicy Szlacheckiej oraz ze Szkoły Podstawowej w Tuchlinie. Łącznie w zajęciach udział wzięło już 39 osób.

Przed pierwszymi zajęciami w naszej pracowni mieliśmy dużo obaw dotyczących proponowanej oferty zajęć ceramicznych, głównie dotyczących zainteresowania rodzajem proponowanych warsztatów, ale też tego jak będzie układała się nasza współpraca z uczestnikami zajęć podczas ich trwania, zwłaszcza, że oferta jest dostępna zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych.  Nasze obawy były zupełnie bezzasadne, okazało się, że dzieci pragną tworzyć i mają wyobraźnię.

Podczas zajęć  dzieci dowiedziały się czym jest glina, poznały podstawowe techniki lepienia z gliny ( m. in. płaty, wałeczki, wygniatanie itp.) oraz dowiedziały się, jak ludzie wykorzystywali glinę od najdawniejszych czasów. Na początku omówiliśmy też cały proces tworzenia z gliny, do momentu, kiedy wykonane prace będą gotowe do użytku oraz zaprezentowaliśmy przybory i narzędzia niezbędne do pracy.

Po krótkim teoretycznym wprowadzeniu, każdy uczestnik warsztatów miał możliwość samodzielnego wykrojenia z bloku płata gliny, z którym będzie pracować. W trakcie zajęć wykonywaliśmy patery
z odpowiednio przygotowanego płata gliny oraz naczynia wykonane metodą wałeczków. Druga część każdego warsztatu polegała na zdobieniu kolorowymi angobami wykonanych prac. Naczynia pozostały jednak w LGR Kaszuby do wypalenia w piecu, a następnie zostaną poddane procesowi szkliwienia i kolejno będą wypalane.  Uczestnikom zajęć pozostaje wiec uzbroić się w cierpliwość i czekać, aż gotowe produkty zostaną od nas odebrane.

Mamy już pewność, że warsztaty ceramiczne stanowią wspaniałą lekcję cierpliwości i kreatywności, rozwijają zdolności manualne, rozwijają wyobraźnię, relaksują, pogłębiają estetyczną wrażliwość oraz dają całkiem przyzwoitą porcję dobrej zabawy. Duma z własnoręcznie wykonanego naczynia jest nie do przecenienia i to było widać pod koniec każdego ze spotkań mimo, że do efektu końcowego jeszcze spora droga.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kamienicy Szlacheckiej po zakończonym warsztacie ceramicznym wzięli udział w zajęciach w nowo powstałej ekopracowni, w której mieli możliwość przybliżyć sobie zagadnienia z zakresu życia w wodzie, obiegu wody w przyrodzie, zanieczyszczeń, segregacji i recyklingu a także wspólnie wykonać eksperymenty z wodą i zapoznać się z  mikroorganizmami żyjącymi
w wodzie, których nie widać gołym okiem, zaś przy użyciu mikroskopu stają się one całkiem widoczne.

logotypy- stopka