Rybactwo i morze
LGR Kaszuby
Unia Europejska

TRWAJĄ WARSZTATY TRADYCYJNEGO PLECIONKARSTWA

W dniach 12 - 13.05.2022 r. odbyły się pierwsze warsztaty tradycyjnego wyplatania koszy metodą żeberkowo krzyżykową. Zajęcia prowadzone są przez Twórcę Ludowego - Panią Reginę Białk, która bardzo chętnie dzieli się swoją pasją  z dziećmi, młodzieżą a także dorosłymi.  W pierwszej części spotkania prowadząca opowiada o historii plecionkarstwa po czym wyjaśnia z czego będą wykonywane kosze, w jaki sposób, jaką metodą. W zajęciach chętnie biorą udział zarówno dziewczynki jak i chłopcy a także dorośli – kobiety i mężczyźni. Powstają wyjątkowo piękne rękodzieła. Wykonane podczas warsztatów kosze stają się własnością uczestników zajęć.

Za nami już cztery spotkania warsztatowe, w których udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Brodnicy Górnej, Szkoły Podstawowej w Dzierżążnie, Szkoły Podstawowej w Chmielnie oraz Członkowie Stowarzyszenia Krąg Erasmusa z Kiełpina. Łącznie z warsztatów skorzystały już 53 osoby.

Warsztaty realizowane są w ramach  projektu współpracy pn. „Rozwój i udoskonalenie Północnego Szlaku Rybackiego” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego  w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014 -2020.