Rybactwo i morze
LGR Kaszuby
Unia Europejska

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy pt. "Kaszuba Remus"

LGR Kaszuby zaprasza do odwiedzenia wystawy pt. "Kaszuba Remus", która obecnie znajduje się przy Kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Chmielnie.

„Kaszuba Remus" to cykl wielkoformatowych fotografii inscenizowanych, inspirowanych powieścią Aleksandra Majkowskiego "Żëcé i przigòde Remùsa".
Obrazy przedstawiają wybrane fragmenty z życia bohatera tej najważniejszej kaszubskiej epopei. Każda plansza opatrzona jest fragmentem powieści w języku polskim i kaszubskim.
Fotografie w znakomity sposób odwzorowują ducha powieści i przenoszą widza w krainę mitycznych Kaszub. Są pełne magii i tajemnic, ukazują krajobraz Kaszub takim, jakim widział go literacki Remus.

Życie i przygody Remusa (kasz.: Żëcé i przigòdë Remùsa) – epopeja kaszubska, powieść uznana przez znawców tematu za najwybitniejsze dzieło literatury kaszubskiej. Powieść napisana przez Aleksandra Majkowskiego - kaszubskiego społecznika, lekarza i literata - i uważana przezeń (a także przez jego biografów) za dzieło życia.

Opublikowana w literackiej kaszubszczyźnie w 1938 r. Na literacką polszczyznę przetłumaczona w latach 60. przez Lecha Bądkowskiego. Powieść doczekała się również tłumaczenia na języki: francuski, niemiecki i angielski.

Ukazuje Kaszuby jako krainę magiczną, wręcz mityczną, widzianą oczyma narratora-outsidera. Sposób budowania opowieści sprawia, iż czytelnik do końca nie wie, co z niezwykłych przeżyć Remusa jest jego subiektywną interpretacją, a co - autentycznym spotkaniem ze światem duchów. Rzecz dzieje się pod koniec XIX w., w czasach zaboru pruskiego.
W części drugiej dorosły Remus wędruje po całych Kaszubach w poszukiwaniu ludzi, którzy nie stracili godności i dumy pod pruskim panowaniem. Spotyka też trzy zniechęcające go do działania upiory (o imionach Strach, Trud i Niewarto) oraz swego największego przeciwnika - Arymana, przez Kaszubów zwanego Smętkiem (ucieleśniającego się pod dwiema postaciami: cynicznego adwokata nazwiskiem Czernik i demonicznego artysty-malarza). W jego wędrówkach towarzyszy mu poczciwy muzykant zwany Trąbą. W tej części powieści Remus przemierza całe Kaszuby - od oliwskiej katedry po ziemię Słowińców.