Rybactwo i morze
LGR Kaszuby
Unia Europejska

ZA NAMI KOLEJNE, JUŻ V ŚWIĘTO PIOTRA PATRONA RYBAKÓW

W sobotę 29 czerwca 2019 roku po raz kolejny na placu przy plebani w Chmielnie odbyło się Święto Piotra Patrona Rybaków. Przedsięwzięcie miało na celu między innymi promowanie gminy Chmielno i kultury kaszubskiej. Impreza rozpoczęła się mszą świętą w Kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Atrakcje, które można było spotkać na stoiskach były skierowane głównie do dzieci, jednak dorośli także mogli znaleźć coś dla siebie.

Wzorem lat ubiegłych, na imprezie dużym powodzeniem cieszyła się dmuchana zjeżdżalnia. Swoje zdolności plastyczne dzieci mogły rozwijać na kilku stanowiskach plastycznych, gdzie można było ćwiczyć sztukę malowania wzorów kaszubskich na kubkach, antyramach, drewnianych deskach czy ekologicznych torbach. Zajęcia plastyczne podczas Święta zorganizowano w ramach projektu pn. "Sieć sztuki - warsztaty rękodzielnictwa ludowego" dofinansowanego ze środków Powiatu Kartuskiego. Wykonane prace każdy z uczestników warsztatów mógł zabrać ze sobą do domu. Podczas pikniku nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, mogli oni wodze fantazji popuścić przy stanowisku malowania na sterczu. Kreatywność i pomysłowość naszych najmłodszych gości widać było na pięknych wielobarwnych malowidłach. Przygotowano także szereg zabaw integracyjnych takich jak: „wyścigi łódek”, „wędzarnia” i „wędkowanie". Dużym zainteresowaniem cieszyły się również stanowiska gdzie malowano dzieciom twarze i pleciono kolorowe warkoczyki. Nie zabrakło także miłośników waty cukrowej. Nieoficjalnie wiemy, iż rozpowszechniono ponad 700 sztuk tego cukrowego smakołyku. Nie małą ilością fanów cieszyła się także fotobudka, gdzie każdy mógł wykonać sobie fotografie przy użyciu różnego rodzaju rekwizytów.

Dla nieco bardziej wymagających smakoszy swoje stanowisko przygotowały KGW Kożyczyczkowianki, gdzie częstowano wspaniałymi domowymi ciastami, chlebem ze smalcem i kiszonym ogórkiem lub z wędlinami. Na tegorocznym wydarzeniu miejsce miała również degustacja sielawy wędzonej i w occie oraz śledzia marynowanego z kolendrą.

Program artystyczny rozpoczęła Kaszubska Orkiestra Dęta, później zaprezentowały się chmieleńskie talenty m.in. Przedszkolaki z Chmielna oraz uczniowie Szkoły Muzycznej Muzykalnia.pl. i Schola Parafialnia „Picolli Giganti”. Jednym z ciekawszych elementów wydarzenia był teatrzyk dla dzieci „Piraci i Skarb Pustyni, którego ciekawym elementem było włączanie w przedstawienie uczestników licznie zgromadzonej widowni. Jak corocznie, i tym razem nie zabrakło występu Zespołu Pieśni i Tańca Chmielanie.

Już tradycyjnie, wspaniałą atrakcją okazała się degustacja zupy św. Piotra, którą częstowali Pan Zygmunt Skerka, Ks. Tomasz Rakowski, czyli Prezes i Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia „Katolickie Dzieło Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chmielnie” oraz Pan Stanisław Klimowicz – Prezes Zarządu Lokalnej Grupy Rybackiej Kaszuby. Oczywiście Panów, w serwowaniu zupy wspierały Panie z KGW Kożyczkowianki.

Po wieczornej mszy świętej na placu przy plebanii wystąpiły Panie ze Stowarzyszenia Kaszubianki. Przy biesiadowych utworach impreza toczyła się do późnych godzin wieczornych.

Wszystkim osobom, darczyńcom, organizacjom i instytucjom, które zaangażowały się w organizację Święta Piotra Patrona Rybaków gorąco dziękujemy!
Serdeczne podziękowania dla Wolontariuszy obsługujących stanowiska plastyczne, z grami i zabawami, Konferansjera Piotra Zatonia i KGW Kożyczkowianki składa LGR Kaszuby!

Impreza była finansowana ze środków Gminy Chmielno w ramach projektu "Święto Piotra Patrona Rybaków".
Warsztaty plastyczne współfinansowane były przez Powiat Kartuski w ramach projektu pn. "Sieć sztuki – warsztaty rękodzielnictwa ludowego" .