Rybactwo i morze
LGR Kaszuby
Unia Europejska

ZA NAMI JUŻ KOLEJNE ŚWIĘTO PIOTRA PATRONA RYBAKÓW

W piątek 29 czerwca 2018 roku po raz kolejny na placu przy plebani w Chmielnie odbyło się Święto Piotra Patrona Rybaków. Przedsięwzięcie ma na celu między innymi promowanie gminy Chmielno i kultury kaszubskiej. Impreza rozpoczęła się mszą świętą w Kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Atrakcje, które można było spotkać na stoiskach były skierowane głównie do dzieci, jednak dorośli także mogli znaleźć coś dla siebie.

Wzorem lat ubiegłych, na imprezie dużym powodzeniem cieszyła się dmuchana zjeżdżalnia. Swoje zdolności plastyczne dzieci mogły rozwijać na kilku stanowiskach plastycznych, gdzie można było ćwiczyć sztukę malowania wzorów kaszubskich na kubkach, antyramach czy torbach. Zajęcia plastyczne podczas Święta zorganizowano w ramach projektu pn. "Sieć sztuki - warsztaty malarstwa ze św. Piotrem Patronem Rybaków" dofinansowanego ze środków Powiatu Kartuskiego. Podczas pikniku nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, mogli oni wodze fantazji  popuścić przy stanowisku malowania na sterczu. Kreatywność i pomysłowość naszych najmłodszych gości widać było na pięknych wielobarwnych malowidłach. Przygotowano także szereg zabaw integracyjnych takich jak: „wyścigi łódek”, „wędzarnia” i „wędkowanie". Dużym zainteresowaniem cieszyły się również stanowiska gdzie malowano dzieciom twarze i pleciono kolorowe warkoczyki. Nie zabrakło także słodkości w postaci waty cukrowej i cukierków, które wśród gości rozpowszechniali Wolontariusze. Dla nieco bardziej wymagających smakoszy swoje stanowisko przygotowały KGW Kożyczyczkowianki, gdzie częstowano wspaniałymi domowymi ciastami, chlebem ze smalcem lub wędlinami oraz znakomitymi plackami ziemniaczanymi z dodatkiem tradycyjnego śledzia w śmietanie.

Program artystyczny rozpoczęła Kaszubska Orkiestra Dęta, później zaprezentowały się chmieleńskie talenty m.in. Przedszkolaki z chmielna oraz uczniowie Szkoły Muzycznej Muzykalnia.pl. Ciekawym urozmaiceniem wydarzenia był pokaz zatytułowany „naukowe Święto", który zrealizowano wramach projektu pn. "Akademia Odkrywcy" dofinansowanego ze środków Powiatu Kartuskiego.

Taneczna część zapoczątkowana została przez skecz przygotowany przez KGW Hopowianki, później odbył się występ Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Chmielanie”. Do dzieci skierowała swój występ także Pani Irena Brzeska z teatrzykiem. Na zakończenie spektaklu dzieci miały możliwość pobawić się wykonanymi przez artystkę marionetkami i akcesoriami.

Już tradycyjnie wspaniałą atrakcją okazała się degustacja zupy św. Piotra, którą częstowali Pan Zygmunt Skerka, Ks. Tomasz Rakowski, czyli Prezes i Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia „Katolickie Dzieło Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chmielnie” oraz Pan Stanisław Klimowicz – Prezes Zarządu Lokalnej Grupy Rybackiej Kaszuby.

Po wieczornej mszy świętej na placu przy plebanii wystąpiła kapela Kręgiel Band. Przy biesiadowych utworach impreza toczyła się do późnych godzin wieczornych.

Wszystkim osobom, darczyńcom, organizacjom i instytucjom, które zaangażowały się w organizację Święta Piotra Patrona Rybaków gorąco dziękujemy!
Serdeczne podziękowania dla Wolontariuszy obsługujących stanowiska plastyczne, z grami i zabawami, Konferansjera Piotra Zatonia i KGW Kożyczkowianki składa LGR Kaszuby!

Impreza była finansowana ze środków Gminy Chmielno w ramach projektu "Święto Piotra Patrona Rybaków".
Warsztaty plastyczne współfianansowane były przez Powiat Kartuski w ramach projektu pn. "Sieć sztuki - warsztaty malarstwa ze św. Piotrem Patronem Rybaków" .

Pokaz naukowy współfianansowany był przez Powiat Kartuski w ramach projektu pn. "Akademia Odkrywcy".