Rybactwo i morze
LGR Kaszuby
Unia Europejska

JUTRO BĘDZIE PADAĆ

W miniony piątek 17.03.2023 r. w siedzibie LGR Kaszuby w Chmielnie odbył się pokaz filmu Fundacji Aby Chciało Się Chcieć z Sulęczyna  pt. "Jutro będzie padać".  W przedsięwzięciu udział wzięli także twórcy filmu.

Akcja filmu obejmuje okres lat 30-tych i 40-tych ubiegłego stulecia na Pomorzu. Opowiada o relacjach Kaszubów, Polaków i Niemców w obliczu trwania II Wojny Światowej. Zawiłości te ukazane są w filmie  poprzez historię dwóch braci z kaszubskiej rodziny, jednakowo zakochanych w sąsiadce Ewie, która jest Niemką. Ewa początkowo swoje uczucia lokuje w starszym z braci, z którym snuli plany o wspólnej przyszłości. Wybuch II wojny światowej skomplikował wszystko. Mieszkańcy Kaszub nagle stawali przed wyborami, które ważyły na życiu ich samych oraz ich rodzin. Dostawali do wyboru: podpisanie volkslisty, wcielenie do Wehrmachtu albo narażenie siebie i rodziny na aresztowania i obóz koncentracyjny. W grę wchodziła także próba walki partyzanckiej.  Starszy z bohaterów opowieści zdecydował się podpisać volkslistę, by uchronić rodzinę przed wywiezieniem do obozu i został wcielony do Wehrmachtu. Młodszy postanowił walczyć w szeregach Gryfa Pomorskiego, będąc blisko swej rodziny i Ewy.

Ważnym i bardzo poruszającym wątkiem filmu są dramatyczne losy kobiet na Kaszubach doznających ówcześnie licznych  gwałtów dokonywanych przez Armię Czerwoną. W kaszubskich rodzinach to historie zaledwie wspomniane, dotąd nie opowiedziane i traktowane w rodzinach wręcz jak tabu. Dziś uświadomić możemy sobie jedynie namiastkę tych przeżyć poprzez odczytywanie listów, pamiętników odnajdywanych w naszych rodzinach, rzadko doświadczając rozmów z naszymi przodkami.

Pokaz był przy tym jedynie częścią spotkania. Po obejrzeniu, widzowie mieli okazję bezpośrednio porozmawiać z twórcami i aktorami. Z przyczyn logistycznych dotrzeć nie mógł sam reżyser i scenarzysta - Sebastian Karaśkiewicz.Po projekcji nie brakowało słów gratulacji ze strony widzów i dyskusji. Niektórzy ze wzruszeniem dzielili się swoimi wspomnieniami, wspomnieniami rodziców z tamtych lat, podkreślając, że to co zobaczyli podczas projekcji filmu dotyczy faktów, które znają jedynie ze strzępów rodzinnych opowieści.

Zainteresowanych zachęcamy do obejrzenia filmu prezentującego kawałek NASZEJ historii. Film przeznaczony jest dla widzów 13+.