Rybactwo i morze
LGR Kaszuby
Unia Europejska

INICJATYWY EDUKACYJNE POPULARYZUJĄCE KASZUBSZCZYZNĘ

Już niemal od miesiąca  w siedzibie Centrum Promocji i Edukacji Lokalnej Grupy Rybackiej Kaszuby w Chmielnie odbywają się stacjonarne zajęcia popularyzujące kaszubszczyznę. 

Uczniowie przystępujący do zajęć tradycyjnego kaszubskiego malarstwa na szkle, ceramice i tkaninie w pierwszej części zajęć poznali kilka istotnych ciekawostek odnośnie historii malarstwa na poszczególnych przedmiotach, metod nakładania farb, po czym przystępowali do pracy. Gotowe obrazy, kubki oraz torby każdorazowo stały się własnością uczestników warsztatów. W większości spotkań w pierwszej części odbywały się zajęcia manualne, zaś w kolejnej części odbywały się pokazy edukacyjnych filmów 3D oraz zajęcia upowszechniające wiedzę o tradycyjnym sprzęcie rybackim i pracy rybaka na Kaszubach. W tej części zajęć nasi goście mogli zapoznać się z rybackimi eksponatami, jakie udało się zgromadzić w naszej siedzibie oraz ich dwujęzycznym nazewnictwie. Dla chętnych każdorazowo można było skorzystać z atrakcji interaktywnej sali multimedialnej – quizów, gier i zabaw oraz oferty zewnętrznego placu edukacyjnego.

  • W projekcjach filmów udział wzięło łącznie 109 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Stężycy, Szkoły Podstawowej w Pomieczyńskiej Hucie, Szkoły Podstawowej w Borczu oraz SOSW w Żukowie.
  • W zajęciach z tradycyjnego malarstwa na szkle udział wzięło 30 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Kolonii.
  • W zajęciach malarstwa na ceramice i tkaninie łącznie udział wzięło 97 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Pomieczyńskiej Hucie, Szkoły Podstawowej w Borczu oraz Szkoły Podstawowej w Kożyczkowie.
  • W zajęciach dotyczących wiedzy o kaszubskim sprzęcie rybackim i pracy rybaka na Kaszubach łącznie udział wzięło 48 osób. Byli to uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Starej Hucie oraz Przedszkolaki z Chmielna.

Łącznie w czasie ostatniego miesiąca siedzibę LGR Kaszuby odwiedziło 376 osób.

Zajęcia malarstwa na szkle, ceramice i tkaninie  oraz pokazy filmów 3D i zajęcia upowszechniające wiedzę o tradycyjnym sprzęcie rybackim i pracy rybaka na Kaszubach zostały zrealizowane przez LGR Kaszuby w zakresie animacji lokalnej w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju.