Rybactwo i morze
LGR Kaszuby
Unia Europejska

DAMROKA NIEZŁOMNA – CHMIELEŃSKIE WIDOWISKO PLENEROWE

W minioną sobotę  tj. 19.08.2023 r. tuż po zmroku na plaży w Chmielnie widowiskiem plenerowym zatytułowanym „DAMROKA NIEZŁOMNA” zakończyliśmy bardzo inspirujące przedsięwzięcie teatralne poświęcone legendzie o zbuntowanej księżniczce Damroce, której losy wiążą się z historią tejże miejscowości. 

Legenda o Księżniczce Damroce to najpopularniejsza z legend tego obszaru. Od dawna rodził się pomysł ożywienia jej treści i pokazania tej historii mieszkańcom i turystom w nietypowej formie. Przygotowanie widowiska trwało kilka miesięcy, podczas których odbywały się próby, tworzyły kostiumy, scenografia i zjawiskowy łabędź. Serdecznie dziękujemy Darkowi Narlochowi – kierownikowi Centrum Promocji Produktu Lokalnego w Karżnicy za podjęcie się współpracy i realizację przedsięwzięcia.

Już od godziny 16:00 na terenie Grodziska działo się wiele. Przy plaży gminnej w Chmielnie w ramach Wiejskiej Kuźni Pamięci "DAMrocka Chmielno" organizowanej przez Kaszubski Uniwersytet Ludowy
z Wieżycy odbywały się warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych, gdzie wykonywano oryginalną biżuterię, laleczki - motanki, dzwonki i makramę. Podczas wydarzenia odbył się także pokaz  filmów legend kaszubskich, prelekcja archeologiczno – historyczna na temat Grodziska oraz liczne animacje dla dziecii ognisko wraz z poczęstunkiem. Około godziny 20:00, tuż przed spektaklem odbył się koncert zespołu MICHALOVE, po którym nastąpiło przejście na plażę i oczekiwanie na kulminacyjne wydarzenie wieczoru.

Liczba widzów przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Już około 21:00 wokół plaży licznie zaczęli się zbierać mieszkańcy, turyści i goście. Spektakl, oprócz gry aktorów, wzbogacony został efektami świetlnymi, a całość widowiska zwieńczyło fireshow. 

W widowisku udział wzięli: KGW Polanki, młodzież z Gminy Potęgowo, a także młodzi ludzie z powiatów słupskiego, bytowskiego i kartuskiego, oraz młodzież z Ukrainy mieszkająca w Pałacu pod Bocianim Gniazdem w Runowie. Wszystkim aktorom bardzo serdecznie dziękujemy za kawał dobrej, teatralnej roboty. Z całego serca dziękujemy publiczności, która mimo weekendu i późnej pory poświęciła swój czas i zaciekawieniem przyglądała się wydarzeniu.

Widowisko współfinansowane zostalo ze środków Gminy Chmielno.