Rybactwo i morze
LGR Kaszuby
Unia Europejska

CYKL ZAJĘĆ DLA GRUPY UCZNIÓW ZE STANISZEWA

W dniu 15 września 2021 r. w siedzibie LGR Kaszuby odbył się cykl zajęć edukacyjnych popularyzujących kaszubszczyznę dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Staniszewie. W pierwszej części uczniowie przystąpili do zajęć z tradycyjnego kaszubskiego malarstwa na szkle. Poznali kilka istotnych ciekawostek odnośnie historii malarstwa na szkle, metod nakładania farb, po czym przystąpili do pracy. Gotowe obrazy stały się własnością uczestników warsztatów.

Dodatkową atrakcją dla dzieci był przygotowany przez nas warsztat wykonywania mydełek glicerynowych. Uśmiechy na buziach, wspólne tworzenie ciekawych, kolorowych, pięknie pachnących mydełek sprawił dzieciom  dużo radości, tym bardziej, że wykonane w silikonowych, różnego kształtu foremkach mydełka dzieci pięknie zapakowały jako mydlane upominki i mogły zabrać do swych domów.

W kolejnej części spotkania uczniowie skorzystali z oferty placu edukacyjnego i pracowni rybackiej, gdzie nasi goście mogli zapoznać się między innymi z rybackimi eksponatami, jakie udało się zgromadzić w naszej siedzibie oraz ich dwujęzycznym nazewnictwie.

Ostatnim elementem spotkania był pokaz filmu 3D.

W inicjatywie łącznie udział wzięło 30 osób.

Zajęcia malarstwa na szkle zostały zrealizowane przez LGR Kaszuby w zakresie animacji lokalnej w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju:
Celu Ogólnego 1. Zachowanie i popularyzacja dziedzictwa rybackiego charakteru obszaru LGR Kaszuby
Celu Szczegółowego 1.1. Zachowanie i popularyzacja dziedzictwa kaszubskiego rybołówstwa, w tym elementów kultury materialnej kaszubskiego rybołówstwa, wśród mieszkańców i turystów na obszarze LSR
Przedsięwzięcia 1.1.1. Edukacyjne działania aktywizujące dla dzieci i młodzieży w zakresie kaszubskiej tożsamości obszaru LGR Kaszuby, z uwzględnieniem miejsca i roli kaszubskiej tradycji rybackiej

Warsztat wykonywania mydełek został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

logotypy