Rybactwo i morze
LGR Kaszuby
Unia Europejska

KREATYWNE WARSZTATY CERAMICZNE – TO, CZYM GŁÓWNIE ZAJMOWALIŚMY SIĘ MINIONEJ JESIENI

W drugiej połowie 2022 roku w LGR Kaszuby przede wszystkim prowadzone były kreatywne zajęcia ceramiczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w których łącznie udział wzięło ponad 600 uczestników. Od września siedzibę Centrum Edukacji i Promocji w ramach w/w oferty odwiedziło aż 40 grup m. in. ze Szkoły Podstawowej z: Kamienicy Szlacheckiej, Dzierżążna, Borcza, Stężycy, Gołubia, Chmielna, Lisich Jam, Brodnicy Górnej, Wielkiego Klincza, Miszewa, Tuchlina, Reskowa, Kolonii a także SOSW z Kartuz, Tuchlińskie Skrzaty oraz przedstawiciele KGW z Kamienicy Szlacheckiej i KGW z Kożyczkowa.

Każdorazowo podczas zajęć  uczestnicy dowiedzieli się czym jest glina, poznali podstawowe techniki lepienia z gliny ( m. in. płaty, wałeczki, wygniatanie itp.) oraz dowiedziały się, jak ludzie wykorzystywali glinę od najdawniejszych czasów. Na początku omówiliśmy też cały proces tworzenia z gliny, do momentu, kiedy wykonane prace stają się gotowe do użytku oraz zaprezentowaliśmy przybory i narzędzia niezbędne do pracy.

W trakcie zajęć wykonywaliśmy przeróżne przedmioty: patery, talerzyki, lampiony, miseczki, organizery, pojemniki, zawieszki na choinkę itp., które wykonywane były różnymi metodami pracy z płatem gliny – wałkowane,  odciskane, wygniatane, wycinane, klejone itp. Poziom trudności w wykonywaniu pracy każdorazowo dostosowywaliśmy do wieku uczestników. Po stworzeniu oryginalnych przedmiotów, druga część każdego warsztatu polegała na zdobieniu kolorowymi angobami wykonanych prac. Po zakończonym spotkaniu, naczynia pozostawały w LGR Kaszuby do wysuszenia i wypalenia w piecu, a następnie zostawały poddane procesowi szkliwienia i kolejno były wypalane.  Gotowe prace czekały do odbioru po około 2 tygodniach od zakończonych zajęć.

Podczas tych wielu spotkań naszych gości z gliną spotkaliśmy się z różnymi reakcjami dzieci i młodzieży zarówno na materiał z jakim będą pracować jak i sposób, czyli pracę manualną: ugniatanie, wygniatanie, lepienie itp. Wielu nie miało najmniejszego problemu z  pracą z lepką glinianą masą, ale zdarzało się też tak, że niektórzy wykazywali się znaczną awersją. Jednak, z biegiem trwania zajęć widać było coraz większe zaangażowanie naszych uczestników, wykazywali się większą kreatywnością. Im dłużej trwał warsztat, tym bardziej pochłaniał naszych uczestników.

Teraz mamy już pewność, że warsztaty ceramiczne stanowią wspaniałą lekcję cierpliwości i kreatywności, rozwijają zdolności manualne, rozwijają wyobraźnię, relaksują, pogłębiają estetyczną wrażliwość oraz dają całkiem przyzwoitą porcję dobrej zabawy. Duma z własnoręcznie wykonanego naczynia jest nie do przecenienia i to było widać pod koniec każdego ze spotkań.

logo RPROO zestaw