Rybactwo i morze
LGR Kaszuby
Unia Europejska

ZA NAMI KOLEJNE, JUŻ VI ŚWIĘTO PIOTRA PATRONA RYBAKÓW

W środę 29 czerwca 2022 roku po raz kolejny, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią , na placu przy plebani w Chmielnie odbyło się Święto Piotra Patrona Rybaków. Przedsięwzięcie miało na celu między innymi promowanie gminy Chmielno, języka kaszubskiego oraz edukację kulturalną dzieci i młodzieży. Impreza rozpoczęła się mszą świętą w Kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Atrakcje, które można było spotkać na stoiskach były skierowane głównie do dzieci, jednak dorośli także mogli znaleźć coś dla siebie.

Wzorem lat ubiegłych, na imprezie dużym powodzeniem cieszyły się dmuchane zjeżdżalnie. Swoje zdolności plastyczne, manualne, artystyczne itp. dzieci, młodzież oraz dorośli mogli rozwijać na kilku stanowiskach, gdzie można było wykonać glicerynowe, pachnące mydełka, kolorowe rybki ze słomek, zwierzaki z materiału, zaś sztukę malowania można było rozwijać przy stoisku z dużą i drobną ceramiką. Uczestnicy mieli do wyboru ceramiczne talerze, świeczniki, kubki, wazoniki albo gipsowe figurki w postaci kwiatków, biedronek, motylków, aniołków serduszek itp. Wykonane prace każdy z uczestników warsztatów mógł zabrać ze sobą do domu. Podczas pikniku nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, mogli oni wodze fantazji popuścić przy stanowisku malowania na sterczu. Kreatywność i pomysłowość naszych najmłodszych gości widać było na pięknych wielobarwnych malowidłach. Chętni mogli także skorzystać ze stanowiska, na którym swych sił można było spróbować przy toczku z gliną. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również stanowiska gdzie malowano dzieciom twarze, pleciono kolorowe warkoczyki a także wykonywano tatuaże. Nie zabrakło także miłośników waty cukrowej. Nieoficjalnie wiemy, iż rozpowszechniono około 700 sztuk tego cukrowego smakołyku.

Dla nieco bardziej wymagających smakoszy swoje stanowisko przygotowały KGW Kożyczyczkowianki, gdzie częstowano wspaniałymi domowymi ciastami. Wśród gości wydarzenia rozdysponowano także wypieki przygotowane w ramach konkursu na ciastko odpustowe, którego wyniki zostały ogłoszone podczas trwania imprezy.

Program artystyczny rozpoczęła Kaszubska Orkiestra Dęta, później zaprezentowały się chmieleńskie talenty m.in. Przedszkolaki z Chmielna oraz Ramona Bistroń. Jednym z ciekawszych elementów wydarzenia był teatrzyk dla dzieci pt. „Detektyw Zagadka na tropie”, którego ciekawym elementem było włączanie w przedstawienie uczestników licznie zgromadzonej widowni. Jak corocznie, i tym razem nie zabrakło występu Zespołu Pieśni i Tańca Chmielanie.

Już tradycyjnie, wspaniałą atrakcją okazała się degustacja zupy św. Piotra, którą częstowali Pan Zygmunt Skerka, Ks. Tomasz Rakowski, czyli Prezes i Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia „Katolickie Dzieło Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chmielnie” oraz Pan Stanisław Klimowicz – Prezes Zarządu Lokalnej Grupy Rybackiej Kaszuby. Oczywiście Panów, w serwowaniu zupy wspierały Panie z KGW Kożyczkowianki.

 

Impreza była finansowana ze środków Gminy Chmielno w ramach projektu "Święto Piotra Patrona Rybaków".
Warsztaty plastyczne współfinansowane były przez Powiat Kartuski w ramach projektu pn. "Sieć sztuki – warsztaty artystyczne ze Świętym Piotrem" .

Organizatorem konkursu na „ciastko odpustowe”  była Lokalna Grupa Rybacka Kaszuby, Kaszubska Fundacja „Nasza Chëcz” oraz Stowarzyszenie „Katolickie Dzieło Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chmielnie”.
Wydarzenie  zrealizowano w zakresie animacji lokalnej w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju.

Cel Ogólny 4: Poprawa funkcjonowania LGR Kaszuby w oparciu o zasady dialogu i partycypacji oraz zarządzanie wdrażaniem LSR
Cel Szczegółowy 4.2. Rozwój inicjatyw wspierających dialog obywatelski i zwiększający rolę społeczności na obszarze LSR, w tym społeczności rybackiej w rozwoju lokalnym
Przedsięwzięcie 4.2.1. Liczba inicjatyw wspierających dialog obywatelski i zwiększających rolę społeczności na obszarze LSR, w tym społeczności rybackiej w rozwoju lokalnym

 

Wszystkim osobom, darczyńcom, organizacjom i instytucjom, które zaangażowały się w organizację Święta Piotra Patrona Rybaków gorąco dziękujemy!
Serdeczne podziękowania dla Wolontariuszy obsługujących stanowiska plastyczne, z grami i zabawami, Konferansjera Piotra Zatonia i KGW Kożyczkowianki składa LGR Kaszuby!

Święto Piotra Patrona Rybaków’- AD 2022

Darczyńcy

Lokalna Grupa Rybacka KASZUBY

Kaszubska Fundacja „Nasza Chëcz” z Chmielna

Parafia Chmielno

„PATRIZIA  ARYTON” - Pan Ryszard Cierocki

Pan Mirosław Dejk –Zawory

Sklep „U Franka”-Pani Mirosława Frankowska –Łapalice

Bank Spółdzielczy SIERAKOWICE- Pan Roman Dawidowski

Tobacco Traiding International Poland z Modlnicy k/Krakowa-Pan Maciej Kasprzak

Koło Gospodyń Wiejskich KOŻYCZKOWIANKI pod przewodnictwem Pani Ani Król

Pan Roman Lila z Łapalic

Pan Michał Kuczkowski- „RIBENA” Chmielno

CYRZAN –Szkółka drzew i krzewów ozdobnych- Państwo Anna i Krystian Cyrzan

Restauracja „Krzewi Róg”- Pan Adam Jóskowski z Garcza

Pracownia Ceramiki „GENIUS” -   Pan Eugeniusz Trowski

BAR „Szwagier” Chmielno- Pan Bartłomiej Drewa

 „XEROLAND”  Kartuzy – Pani Agnieszka Bieszka

Kompleks Wypoczynkowy „Wichrowe Wzgórze” –Państwo Maria i Andrzej Kostuchowie

Gospodarstwo Agroturystyczne  „U Chłopa” – Państwo Magdalena i Henryk Kostuchowie

Pracownia Stolarska -  Pan  Mariusz Grzegowski z Chmielna

Zakład Usług Wielobranżowych  - Pan Jan Kostuch z Garcza

RADBUR-Panowie Jan i  Maciej Czapiewscy

Pan Kazimierz Żołnowski – Catering

Pan Tadeusz Makowski-PLESKOT

Pan Piotr Zatoń-Fundacja „Aby chciało się chcieć”

Pan Kamil Witka –wynajem namiotów

Pan Jerzy Witka-sklep spożywczy

Państwo Iwona i Ignacy Węsierscy z Chmielna

Sklep chemiczny-Pani Janina Woelke

Zajazd „KUCHNIO” w Smętowie Chmieleńskim-Pan Wojciech Tryba

Pani Anna Bistroń- kiosk w Chmielnie

Pani Hanna Grzenia-sklep spożywczy

Pani Ewa Gizela-sklep spożywczy w Zaworach

Gospodarstwo Rolne-Paweł Leszczyński

PLATAN Kompleksowe Zakładanie ogrodów-Pan A.Elas

Beata i Ryszard Brzescy-OKTAN

Zwara Ireneusz - Pracownia Mebli Stylowych Chmielno

Pan Tomasz Grzenkowicz- Chmielno

Pan Janusz Potrykus -sklep PATRYK Kartuzy

Zakład Pogrzebowy-Pan Henryk Pioch

Ośrodek „Szuwarek”-Pan Jarosław Sarach

Pan Brunon Plicht- Wulkanizatorstwo Kartuzy

Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „CHMIELANIE” pod kierownictwem Pani Marii Leszczyńskiej

Ceramika Neclów-Karol Elas X

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne –Sp z o.o. Chmielno

GOKSiR Chmielno