Rybactwo i morze
LGR Kaszuby
Unia Europejska

WIELKANOCNIE I NA LUDOWO - PISANIE JAJ ŚWIĄTECZNYCH

W minioną sobotę 29.02.2020 roku w siedzibie LGR Kaszuby odbyły się warsztaty pisania jaj wielkanocnych metodą batiku. Łącznie w zajęciach udział wzięło blisko 90 uczestników.

Pisanki w każdym regionie mają swój charakterystyczny styl. Różne są też techniki ich wykonywania. W miniony weekend nauczyliśmy się jak pisać pisanki woskiem, jakich narzędzi do tego używać i jakimi barwnikami naturalnie farbować jajka. Celem warsztatów było również poznanie obrzędów i zwyczajów związanych ze świętami wielkanocnymi jakie od lat praktykuje się na Opolszczyźnie. Okazało się, że mimo, iż mieszkamy w jednym kraju obrzędy Wielkiego Postu jakie się praktykuje w poszczególnych regionach bardzo się od siebie różnią a ich symbolika jest bardzo wymowna.

Podczas trwania warsztatów uczestnicy samodzielnie nakładali roztopiony wosk specjalnym urządzeniem (rysikiem) i kilkukrotnie barwili je na różne kolory w uprzednio przygotowanych barwnikach. Każdy z uczestników przygotował po dwie piękne pisanki, które po warsztatach mógł zabrać ze sobą do domu.

Poznaliśmy już sztukę batiku więc niebawem zaprosimy naszych mieszkańców - również dzieci do wspólnego pisania jajek wielkanocnych w LGR Kaszuby.