Rybactwo i morze
LGR Kaszuby
Unia Europejska

Edukacja regionalna

Tożsamość regionalna pędzlem malowana - edycja II

Celem zadania było budowanie tożsamości regionalnej i lokalnej w województwie pomorskim, wzmocnienie więzi dzieci i młodzieży z regionem oraz dbałość o zachowanie różnorodności kulturowej województwa, a także wzrost zaangażowania w kulturę, sztukę i poszerzenie wiedzy o środowisku lokalnym poprzez organizację warsztatów malowania na tkaninach.

W ramach realizacji interaktywnych malarskich warsztatów edukacyjnych wzbogaconych o informacje, komentarz, ciekawostki i informację na temat: unikatowego bogactwa Regionu i jego tradycji oraz różnorodności kulturowej Województwa Pomorskiego czerpiącej z dziedzictwa Kaszub, Kociewia, Powiśla, Żuław i innych części regionu oraz tradycji morskich, rybackich i historycznych, swą wiedze poszerzyło łącznie 252 uczestników 

     

 

Zawód Rybaka jako element kaszubskiej tożsamości 

Celem zadani było budowanie tożsamości regionalnej i lokalnej wśród dzieci i młodzieży, zachowanie różnorodności kulturowej województwa, poszerzenie wiedzy o historii i środowisku lokalnym, poprzez poznanie przez uczestników rzemiosła rybackiego. Uczestnicy zapoznali się z tradycjami na Kaszubach, poznali stroje rybackie odświętne i te do pracy, dowiedzieli się jak wyglądały połowy pod lodem oraz jak funkcjonuje rybactwo dziś. Zaprezentowane zostały także narzędzia i sprzęty rybackie, takie jak „baba”, „widły” czy „szukarek”, używane do połowów pod lodem. Głównym zadaniem uczestników była praktyczna nauka szycia sieci rybackich pod okiem doświadczonych rybaków z Kaszub. Łącznie w zajęciach udział wzięło 96 uczestników.