Rybactwo i morze
LGR Kaszuby
Unia Europejska

Edukacja regionalna

Tożsamość regionalna pędzlem malowana - edycja II

Celem zadania było budowanie tożsamości regionalnej i lokalnej w województwie pomorskim, wzmocnienie więzi dzieci i młodzieży z regionem oraz dbałość o zachowanie różnorodności kulturowej województwa, a także wzrost zaangażowania w kulturę, sztukę i poszerzenie wiedzy o środowisku lokalnym poprzez organizację warsztatów malowania na tkaninach.

W ramach realizacji interaktywnych malarskich warsztatów edukacyjnych wzbogaconych o informacje, komentarz, ciekawostki i informację na temat: unikatowego bogactwa Regionu i jego tradycji oraz różnorodności kulturowej Województwa Pomorskiego czerpiącej z dziedzictwa Kaszub, Kociewia, Powiśla, Żuław i innych części regionu oraz tradycji morskich, rybackich i historycznych, swą wiedze poszerzyło łącznie 252 uczestników 

     

 

Zawód Rybaka jako element kaszubskiej tożsamości 

Celem zadani było budowanie tożsamości regionalnej i lokalnej wśród dzieci i młodzieży, zachowanie różnorodności kulturowej województwa, poszerzenie wiedzy o historii i środowisku lokalnym, poprzez poznanie przez uczestników rzemiosła rybackiego. Uczestnicy zapoznali się z tradycjami na Kaszubach, poznali stroje rybackie odświętne i te do pracy, dowiedzieli się jak wyglądały połowy pod lodem oraz jak funkcjonuje rybactwo dziś. Zaprezentowane zostały także narzędzia i sprzęty rybackie, takie jak „baba”, „widły” czy „szukarek”, używane do połowów pod lodem. Głównym zadaniem uczestników była praktyczna nauka szycia sieci rybackich pod okiem doświadczonych rybaków z Kaszub. Łącznie w zajęciach udział wzięło 96 uczestników.

 

MÚCA, CHËCZ, KASTA, SÉC  - budowanie tożsamości regionalnej i lokalnej

Celem projektu było budowanie tożsamości regionalnej i lokalnej wśród dzieci i młodzieży, zachowanie różnorodności kulturowej województwa, wzrost zaangażowania w kulturę, sztukę i poszerzenie wiedzy o środowisku lokalnym poprzez poznanie przez uczestników przedsięwzięcia elementów tradycyjnych strojów oraz atrybutów kaszubskich i rybackich, np. nut, instrumentów, narzędzi itp. W ramach projektu przeprowadzono interaktywne malarskie warsztaty edukacyjne, wzbogacone o komentarz, ciekawostki i informacje nt. unikatowego bogactwa Regionu i jego tradycji, w szczególności kaszubskich i rybackich, różnorodności kulturowej województwa pomorskiego.

     

 

Tożsamość Regionalna Pędzlem Malowana. Warsztaty Malarskie

Celem projektu było budowanie tożsamości regionalnej i lokalnej w woj. pomorskim, wzmocnienie więzi dzieci i młodzieży z regionem oraz dbałość o zachowanie różnorodności kulturowej województwa, a także wzrost zaangażowania w kulturę, sztukę i poszerzenie wiedzy o środowisku lokalnym poprzez organizację warsztatów malowania na tkaninach. W ramach warsztatów uczniowie pogłębiali swoją wiedzę nt. grup i regionów kulturowych występujących w woj. pomorskim oraz tradycji morskich, rybackich i historycznych regionu. Zostali również  zapoznani z techniką, tematyką i historią rękodzieła kaszubskiego, czyli regionu w którym żyją i mieszkają. Uczestnicy zajęć poznali stosowane motywy m.in. kwiaty (w szczególności tradycyjne kolory), haft oraz świętych, a także kaszubskie atrybuty, np. nuty, instrumenty, narzędzia itp.

     

 

 

Od tradycji i kultury do przyrody i natury  –  warsztaty  malarstwa na szkle

Celem projektu było pogłębienie więzi lokalnych, zwiększenie zaangażowania w kulturę i sztukę oraz poszerzenie wiedzy o środowisku lokalnym przez organizację warsztatów regionalnego malarstwa na szkle. Warsztaty składały się z dwóch części, teoretycznej - wprowadzającej do tematyki historii malarstwa na szkle oraz praktycznej - samodzielne  odrysowanie wzorów i nałożenie akrylowych farb.

     

 

Warsztaty zrealizowano w ramach grantu BZW BK