Rybactwo i morze
LGR Kaszuby
Unia Europejska

ODBYŁO SIĘ ŚWIĘTO PIOTRA PATRONA RYBAKÓW

W środę 29 czerwca br. na placu przy plebani w Chmielnie odbyło się Święto Piotra Patrona Rybaków. Celem imprezy plenerowej była promocja Gminy Chmielno, a rozpoczęła się ona uroczystą mszą świętą odpustową w Kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Impreza skierowana była głównie do dzieci, które bawiły się w rybackim miasteczku zabaw. Dla nich właśnie przygotowano mnóstwo atrakcji między innymi stoiska plastyczne, gry i zabawy edukacyjne oraz zabawy integracyjno-sportowe.

Najmłodsi bawili się świetnie między innymi na dmuchanej zjeżdżalni, malując kaszubskie wzory na specjalnie przygotowanych foliach, czy tworząc niepowtarzalne kolorowe kamienie, kwiaty i rybki. Dla nich również były zabawy integracyjne takie jak „wyścigi łódek”, „wędzarnia” i „wędkowanie".
Każdy uczestnik mały czy duży mógł zrobić swoją własną odznakę – kotylion, namalować swój własny autoportret czy spróbować waty cukrowej. Nie obeszło się również bez skręcanych balonów i malowania buziek. Dla odważnych odbyły się także zabawy ruchowe i taneczne zorganizowane przez animatora.
Wszyscy goście częstowani byli cukierkami przez szczudlarzy w strojach rybackich.

Podczas imprezy prezentowane były chmieleńskie talenty muzyczne. Najpierw wystąpiła Orkiestra Dęta z Chmielna, następnie zaśpiewała Ada Polejowska z zespołu Poematic. Kolejną osobą był Pan Kazimierz „Słodki” Gruenholz, który zaprezentował kilka utworów wykonanych na harmonijce. Na końcu wystąpił Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Chmielanie”.
Wspaniałą atrakcją okazała się być również degustacja zupy św. Piotra, którą częstowali Pan Zygmunt Skerka, Ks. Tomasz Rakowski, czyli Prezes i Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia „Katolickie Dzieło Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chmielnie” oraz Pan Stanisław Klimowicz – Prezes Lokalnej Grupy Rybackiej Kaszuby.

Impreza była także doskonałą okazją do uczczenia pierwszej rocznicy działalności Lokalnej Grupy Rybackiej w Chmielnie oraz do przekazywania dorosłym uczestnikom informacji dotyczących zasad przyznawania pomocy na realizację operacji w ramach LSR.
Wszystkim osobom, darczyńcom, organizacjom i instytucjom, które zaangażowały się w organizację Święta Piotra Patrona Rybaków gorąco dziękujemy!
Serdeczne podziękowania dla Wolontariuszy obsługujących stanowiska plastyczne, z grami i zabawami, naszych Animatorów i Konferansjera, Ekobabek i KGW Kożyczkowianki składa LGR Kaszuby!
Zadanie było finansowane ze środków Gminy Chmielno.