Rybactwo i morze
LGR Kaszuby
Unia Europejska

KSIĘŻNICZKA, CZARODZIEJKA, ZORRO, A MOŻE BATMAN ??? WARSZTATY TWORZENIA TAJEMNICZYCH MASEK KARNAWAŁOWYCH

Rozpoczął się czas karnawału pełen zabaw z udziałem kolorowych przebrań i tajemniczych masek. W dniu 15.01.2016 r. w siedzibie LGR Kaszuby w Chmielnie zorganizowano niezwykle barwne warsztaty tworzenia i zdobienia masek karnawałowych dla 32 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Klukowej Hucie. Na zajęciach dzieci nauczyły się tworzenia masek z taśmy gipsowej oraz ich ozdabiania  w kreatywny i artystyczny sposób.

Czas karnawału, to nie tylko ciekawa forma spędzania czasu wolnego podczas przebieranych bali, ale także realizacja dziecięcych marzeń związanych ze światem baśni. To czas, kiedy dozwolone jest przekraczanie granic i ruszanie w świat pełen tajemnic i magii. Dzieci podczas przebieranych imprez wkraczają w świat pełen zjaw, postaci z baśni, bajek i fantastyki.

Z myślą o dzieciach w tym wyjątkowym czasie zorganizowane zostały warsztaty przygotowywania masek karnawałowych, na które zawitały ciekawe kreatywnych animacji dzieci ze Szkoły Podstawowej w Klukowej Hucie. Warsztaty rozpoczęto od podzielenia grupy na trzyosobowe podzespoły, w których dzieci nawzajem nakładały na twarze mokre skrawki bandażu gipsowego tworząc w ten sposób gipsowe maski. W kolejnym etapie zajęć uczestnicy warsztatów przystąpili do malowania i ozdabiania swych prac. Uczniowie dostali różne materiały plastyczne potrzebne do ich dekoracji. Miały więc do dyspozycji bibułki, różnokolorowe pisaki i skrawki materiału, cekiny, piórka, brokat i inne karnawałowe świecidełka. To przy ich użyciu stworzyły bardzo oryginalne maski, które mogły zabrać ze sobą do domu, by pochwalić się nimi bliskim.

Na tym etapie trwania warsztatów uczestnicy mieli więc nieco większe pole do popisu, a ich wyobraźnia zaskoczyła nie tylko prowadzących zajęcia, ale także przybyłych wraz z dziećmi wychowawców i opiekunów. Kreatywne warsztaty tworzenia i ozdabiania masek karnawałowych z pewnością dostarczyły dzieciom sporą dawkę pozytywnej energii i pomysłów na wyczarowanie kolejnych „małych dzieł sztuki”... ale już w domowych warunkach. I o to właśnie chodzi! O zaszczepienie w dzieciach kreatywności, pobudzenie wyobraźni i wyzwolenie talentów.

Wykonane maski na pewno posłużą każdemu jako wyjątkowy, bo własnoręcznie wykonany element stroju na bal karnawałowy.